כמה זמן נמשך הליך גירושין?

אחת הבעיות הנפוצות ביותר בקרב זוגות אשר עומדים בפני הליך גירושין הוא משך הזמן שהליך המורכב נמשך. לא רק מבחינה בירוקרטית מדובר בבעיה אלא גם מבחינה רגשית כמובן – אף אחד לא רוצה לקיים הליך גירושין ארוך, הרי זה אומר שאי אפשר להתחיל פרק ב' בחיים וזה אומר שהמתח הן בין בני הזוג והן כל אחד בחייו נמשכת – על כן זוגות רבים בישראל בוחרים בשנים האחרונות יותר יותר לפנות ולנסות לערוך "גירושים מהירים" כמה שניתן.

ישנן מספר דרכים כיום על מנת לנסות ולערוך הליך גירושין מהיר יחסית, הדבר אומנם דורש לא מעט אך זוגות שמתעקשים וחשוב להם לסיים את זה כמה שיותר מהר, יכולים לעשות זאת. לפני שנציג כאן כמה אופציות, חשוב לציין, שבשביל גירושין מהירים, צריך להיות מוכן להתפשר, להכיר בעובדה שגם לצד השני יש רצונות וצריך למלא חלק מהם, צריך להסתכל על התהליך לא כעל מלחמה והכי חשוב, להיות מוכנים בהקדם לתהליך כולו ולכל שלב בו בנפרד.

בשביל להבין כיצד אפשר לזרז תהליך גירושין, צריך להבין כיצד התהליך מתבצע בפועל. בשביל לפתוח תיק גירושין יש לפנות לרבנות או לבית משפט לענייני משפחה, להסביר מדוע רוצים לפתוח תיק זה ואז מתבצע הליך במהלכו שני הצדדים אמורים להגיע להסכמות לגבי רכוש, ילדים, מזונות ועוד. במידה ולא מגיעים להסכמות הרי שהשופט אמור להחליט בשבילנו מה לעשות. התהליך יכול לקחת מספר שבועות או חודשים במידה ושני הצדדים לא מגיעים להסכמות. כמובן שהמצב האידיאלי הוא להגיע אליהן.

כיצד אפשר לזרז את ההליך?

ישנם שני שלבים בהם ניתן לזרז את התהליך – בשלב הראשון הוא לפני שמחליטים לגשת לתהליך באופן סופי, אז שני הצדדים יכולים להגיע להחלטה שהם פונים להליך של גירושין בהסכמה. במקרה כזה, שני הצדדים מנסחים ביחד עם עורכי דין הסכם גירושין מוסכם ומהיר. כך הם חוסכים את כל ההתדיינות בין הצדדים. כל מה שהם צריכים לעשות זה לחתום עליו, לפנות לרבנות ולקבל את האישור על ההסכם. במקרה כזה, התהליך לא אמור לקחת יותר מדי זמן, מה עוד שהוא גם פחות מתוח, והרבה יותר נעים. בדרך כלל זוגות שנמצאים ביחסים טובים ומפרקים את "החבילה" בלי כעס ומטענים, מגיעים לסיטואציה שכזו.

בשלב השני בו אפשר לזרז את התהליך הוא, אם בוחרים עורכי דין שלא מושכים זמן ומכירים בעובדה שאתם רוצים לסיים את התהליך כמה שיותר מהר. לעורכי דין יש חשיבות עצומה ביכולת לקדם את התהליך. זוג שרוצה להתגרש מהר, צריך לבחור עורכי דין שיהיו זמינים אליהם ויבצעו את כל התהליך בעצמם באופן מהיר. במידה והם לא עושים זאת כך, הרי שיש להחליף עורכי דין ולפנות למי שכן יבצע את התהליך כמה שיותר מהר….